Tipy na výlet v Královéhradeckém kraji - Náchodsko

29.08.2023

Východní Čechy jsou turisticky bohaté a rozhodně mají co nabídnout. Nedělám si nárok na úplný přehled. Přináším tipy na místa, která mě zaujala a kam se ráda vracím. Dnes to tedy nebude žádný vtipný cestopis, jen stručný obrazový přehled a rozcestník,  kam se dá v bývalém okrese Náchod vyrazit na výlet. Předpokládám, že ho časem doplním o podrobnější články. No a postupně se podíváme do všech okresů Královéhradeckého kraje, pak i do sousedních krajů a možná i za polské hranice. 

Náchodsko je vyloženě literární region. Tolik stop významných českých spisovatelů snad jinde nenajdete. Namátkou: Škvorecký v Náchodě, Božena Němcová v České Skalici, Alois Jirásek v Hronově. A to jmenuji jen ty, kteří se mi vybavují při pohledu na mapu. Literáty to tu nekončí. Náchodští mají opravdu hodně zajímavých míst. A kdyby vám to náhodou nestačilo, klidně můžete odskočit i do sousedního Polska.  

Když odložím knihy a začnu v duchu procházet východní Čechy, abych vybrala, kam vás pozvat na výlet, bude to nejspíš na Broumovsko a do Nového Města nad Metují. 

Nové Město nad Metují

Můžete tam vyrazit třeba za trpaslíky. Trpaslíky? Ó ano. Novoměstský zámek obklopují působivé malé bytosti z dílny význačného barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna, který je jinak spjatý spíše s Kuksem. Najdete je jak před zámkem, tak v zámecké zahradě. O jejich přenesení se postarala další významná osobnost. Dušan Jurkovič, který je slavný díky turistickým objektům na Pustevnách a Radhošti a lázeňské architektuře Luhačovic. Jurovič navrhl pro majitele některé úpravy zámku a zahrady. Když se vydáte do volně přístupné zahrady, ocitnete se rázem na mnohem východněji. Zařídí to kouzelná dřevěná krytá lávka spojující zámek se zahradou a zdobená zdobená lidovými motivy.

Pohledné je i Husovo náměstí, kde najdete Vlaštovčí dům z úvodní fotografie. Zajímavé průčelí spojených domů pochází, pro mě zcela překvapivě, z padesátých let dvacátého století. Ano, z období strohého betonového brutalismu. Náměstí je obklopené působivými měšťanskými domy s podloubím. Škoda jen, že je tu tolik aut. Nejde to tu pořádně vyfotit. 

Pokud město navštívíte, doporučuji zajít do ulic Na Zadomí a Pod Hradbami. Od náměstí se terén prudce svažuje k řece Metuji a je tu pěkný rozhled/pohled na město.


🎈 Co dalšího vidět v okolí? 

Peklo v údolí Metuje a Bartoňova útulna navržená rovněž Dušanem Jurkovičem.  Můžete to vzít třeba přes volně dostupnou rozhlednu Varta, ze které je nádherný pohled na okolí. 

Směrem na Nový Hrádek určitě stojí za návštěvu hřbitov ve Slavoňově. Najdete na něm jeden z nejstarších dřevěných kostelů u nás zasvěcený sv. Janu Křtiteli. Má prý zajímavou vnitřní výzdobu. Já se při zrovna trefila do okamžiku, kdy se tam chystal pohřeb, na návštěvu jsem nebyla zrovna skvěle oblečená a čekat se mi nechtělo. Poblíž je i Poutní místo Rokole a zřícenina hradu Frymburk. V Novém Hrádku můžete vystoupat na rozhlednu na Šibeníku. Schodiště tam obkružuje nohu vysloužilé větrné elektrárny. Orlické hory budete mít jako na dlani. 

Zapomenout nemůžeme ani na samotný Náchod. Dominantou je bezesporu zámek, jehož fotku jsem pořídila od Vojenského hřbitova z války 1866, který také stojí za návštěvu. Za skvělým výhledem a válečnou historií můžete vyrazit na kopec Dobrošov. Kromě pevnosti z druhé světové války, tam stojí i romantická výletní Jiráskova chata s vyhlídkovou věží. I ona je spojená se jménem Dušana Jurkoviče. 

Broumovsko 

Dříve trochu zapomenutý kraj se špatnou dopravní dostupností se do povědomí dostal díky (nakonec neúspěšné) kandidatuře na Evropské hlavní město kultury. Je to krajina kostelů a skalních měst. Kromě profláknutých Adršpašských  skal, jsou tu o něco méně zatížené Teplické skály. Obojí doporučuji navštívit spíš mimo hlavní sezónu. Na druhou stranu jinde zřejmě neuvidíte dámy balancujících na žebřících v lakovaných lodičkách.  Proti gustu... 

Menší, nikoliv méně pohledné jsou skalní bludiště Ostaš a Kočičí skály. Hluboké průrvy mezi skalami a erozí modelované do podivuhodných tvarů. S trochou fantazie vás kamenná stvoření budou pár nocí pronásledovat.  Navíc, kde najdete třešničku vedle reaktoru?  Na mapě skalních věží Ostaše rozhodně ano. 

Několikanásobnou perlou jsou volně přístupné Broumovské stěny. Pásmo skal prudce spadajících směrem k Broumovu je napříč protkáno hlubokými skalními roklemi. Za jednu krátkou návštěvu si Broumovky určitě nezvládnete pořádně prohlédnout celé. Za sebe doporučím aspoň procházku Kovářovu roklí na Hvězdu. V turistické chatě tu bývá otevřené občerstvení. 

Jednou perlou jsou pro mě krásné skály, druhou skvělé výhledy a tou třetí, pro kterou vás sem zvu, jsou dvě kaple. Nahoře je to pískovcový klenot - pěticípá barokní kaple Panny Marie Sněžné (z dílny Kiliána Ignáce Dientzenhofera na Hvězdě a pod ní, při kolenovražedném sestupu, ještě kruhová kaple Panny Marie Sněžné pod Hvězdou. 


Broumov

Je jedním z českých měst zastrčených do různých výběžků země, kam se těžko cestuje. Ale stojí to za to. Už jsem zmínila Kiliána Ignáce Dientzenhofera, jednoho z nejvýznačnějších barokních stavitelů u nás. Právě on přestavěl do dnešní podoby benediktýnský klášter ze třináctého století, kam vás zvu. 

Klášter od padesátých let minulého století pozvolna chátral. V roce 2015 tam byla dokončena rekonstrukce, která jemu, bohaté klášterní knihovně i kostelu sv. Vojtěcha vrátila barokní lesk. Vzácná knihovna byla také poškozena divokými událostmi padesátých let. Přesto se zachovalo kolem 17 tisíc svazků a ani dnes pořádně nevíme jakých. Na podrobný průzkum a katalogizaci knihy stále čekají. 

Klášter má zrekonstruovanou zahradu a když jsem tam byla posledně, v příjemné kavárně na nádvoří bylo k dostání skvělé kafe. 

Tím to v Broumově nekončí. Na místním hřbitově najdete  v současné době nejstarší dřevěný kostel v České republice. Stavba je zajímavá i zvenku. Pokud budete mít příležitost, doporučuji mrknout i dovnitř. Vnitřní výmalba je velmi působivá a doslova dýchá historií. Prohlédněte si i náhrobky okolo kostela a na místním hřbitově. Schválně, jestli vás zaujme to samé, co mě😉.

Moje tři sudičky měly trochu černý smysl pro humor. Jedna mi nadělila neklid a chuť pořád někde courat, druhá chuť psát a ta třetí mi nejspíš do těch přání nasypala kvasnice. Texty i seznam výletů mi pořád kvasí a bobtnají. Mám ještě spoustu nápadů, kam vás poslat. Hm... Mám spoustu nápadů, kam vás poslat za zajímavostmi Náchodska. Ale nebudu to protahovat a nechám si taky na jindy.